PortalliPortalli  ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  ChatChat  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Kush do e fitoj Champions League 2008-2009 ??
Tue Sep 16, 2008 9:17 pm nga ACMILAN

» champions league 2008-2009
Tue Sep 16, 2008 9:05 pm nga ACMILAN

» Si ndiheni ne kto momente!!!
Mon Sep 15, 2008 6:29 pm nga ACMILAN

» Nuk Duroj Dote..
Mon Sep 15, 2008 6:28 pm nga ACMILAN

» Fjali te tjera
Mon Sep 15, 2008 6:27 pm nga ACMILAN

» Pershkruani anetaret e forumit vetem me nje fjale
Mon Sep 15, 2008 6:24 pm nga ACMILAN

» cifti me i bukur i forumit ose chatit
Mon Sep 15, 2008 6:22 pm nga ACMILAN

» Ky Kjo Siper..
Mon Sep 15, 2008 6:21 pm nga ACMILAN

» Si te zesh nje femer ....
Mon Sep 15, 2008 6:20 pm nga ACMILAN

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Free-Time on your social bookmarking website
Feja
Falja e Namazit
Bibla Shqip
Kohet e faljes ne 6 miljon qytete
Shtetet:
Zbavitje Chat
http://widget.mibbit.com/?settings=7ca12664887d4b6e7a0fa6552f9e0de6&server=irc.hapesira.org&zbavitje=%23myChan
Fjalore
Shqip - Shqip
Shqop -Anglisht
Anglisht - Shqip
Shqip - Greqisht
Greqisht - Shqip
Shqip - Italisht
Italisht - Shqip
Fjalor Interneti

Share | 
 

 SEMUNDJA E DIABETIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ZHAKLINA
Kryetare Komune
Kryetare Komune
avatar

Numri i postimeve : 1276
Location : hehhehhhe... aty ku s'duhet te jem :D
Registration date : 01/03/2008

MesazhTitulli: SEMUNDJA E DIABETIT   Wed Apr 23, 2008 3:45 pm

Si luftohet diabeti me qumėshtin e gjirit

Studimet e kohėve tė fundit kanė treguar se ushqimi i foshnjave me qumėsht gjiri ndihmon jo vetėm pėr mirėrritjen e tyre, por edhe pėr pakėsimin e rrezikut tė diabetit tek nėnat. Sipas shkencėtarėve nėse njė grua i jep pėr njė kohė sa mė tė gjatė tė mundshme qumėsht gjiri foshnjės sė saj, ka tė ngjarė tė pakėsojė dukshėm rrezikun e prekjes nga diabeti nė tė ardhmen. Nė njė studim tė kryer pranė spitalit Brigham, morėn pjesė 150 gra dhe u vu re se ushqimi i foshnjave me qumėsht gjiri pėr njė vit, ul 15 pėr qind rrezikun e prekjes sė nėnave nga diabeti. Sipas studimit, nėse njė nėnė ka dy fėmijė dhe qė tė dy i ushqen me qumėsht gjiri derisa secili prej tyre tė bėhet 1 vjeē, kjo nėnė e ul me 30 pėr qind rrezikun e prekjes nga diabeti. Po ashtu zvogėlon mundėsinė qė tė kalojė nė mbipeshė.


...........

Diabeti dhe varėsia e tij nga prodhimi i insulinės

Diabeti i sheqerit ėshtė njė sėmundje endokrino-metabolike, qė ka tė bėjė me mėnyrėn se si organizmi ynė e pėrpunon sheqerin (karbohidratet apo glukozėn) qė ne marrim me ushqimet e ndryshme.
Defekti qėndron nė pamundėsinė e insulinės, njė hormon i prodhuar nga pankreasi, pėr tė mbajtur nivelin e sheqerit nė gjak ne vlerat normale. Insulina ose prodhohet pak ose nuk vepron si duhet pėr tė futur sheqerin brenda nė qelizat e indeve tė organizmit. Pėr rrjedhojė sheqeri ėshtė me tepricė nė gjak dhe shfaq simptoma tė ndryshme si: etja, shtimi oreksit, shtimi nė peshė, nevoja pėr urinim tė shpeshtė, lodhja e shpejtė, ulja e vėmendjes dhe pėrqendrimit, dhe nė pėrgjithėsi njė dobėsi e pėrgjithshme. Por nuk ėshtė e thėnė qė tė gjitha kėto simptoma tė jenė tė pranishme tek njė pacient me diabet.


...........

Si ndihmon dieta e shėndetshme kundėr diabetit

Ushqimi furnizon trupin tuaj me sheqer. Duke u siguruar qė po hani gjėra tė duhura dhe nė sasitė e duhura mund t’i ndihmoni vetes suaj nė kontrollin e sheqerit nė gjak. Nuk ekziston njė dietė e vetme pėr secilin person qė ka diabet. Disa ushqime siē janė karbohidratet mund tė rritin shpejt sheqerin tuaj nė gjak. Disa ushqime qė kanė sasi tė lartė tė karbohidrateve janė: buka, drithėrat, brumėrat, pastat ose perimet me amidon siē janė misri dhe patatet. Ėshtė mirė qė tė zgjidhen ushqimet tė cilat janė tė pasura me fibra. Tė pasura me fibra janė pemėt, perimet, fasulja dhe bizelja, buka e vrugėt dhe cerealet. Ėshtė e kėshillueshme qė tė konsumohen ushqime me vlerė tė ulėt tė yndyrnave, yndyrnave tė ngopura dhe kolesterolit, si dhe tė kufizohet sasia e sheqerit qė merret mė ēokollatat, pijet e gazuara etj.
...........


_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SEMUNDJA E DIABETIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Trupi dhe shendeti | Shkenca :: Semundjet-
Kėrce tek: