PortalliPortalli  ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  ChatChat  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Kush do e fitoj Champions League 2008-2009 ??
Tue Sep 16, 2008 9:17 pm nga ACMILAN

» champions league 2008-2009
Tue Sep 16, 2008 9:05 pm nga ACMILAN

» Si ndiheni ne kto momente!!!
Mon Sep 15, 2008 6:29 pm nga ACMILAN

» Nuk Duroj Dote..
Mon Sep 15, 2008 6:28 pm nga ACMILAN

» Fjali te tjera
Mon Sep 15, 2008 6:27 pm nga ACMILAN

» Pershkruani anetaret e forumit vetem me nje fjale
Mon Sep 15, 2008 6:24 pm nga ACMILAN

» cifti me i bukur i forumit ose chatit
Mon Sep 15, 2008 6:22 pm nga ACMILAN

» Ky Kjo Siper..
Mon Sep 15, 2008 6:21 pm nga ACMILAN

» Si te zesh nje femer ....
Mon Sep 15, 2008 6:20 pm nga ACMILAN

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Free-Time on your social bookmarking website
Feja
Falja e Namazit
Bibla Shqip
Kohet e faljes ne 6 miljon qytete
Shtetet:
Zbavitje Chat
http://widget.mibbit.com/?settings=7ca12664887d4b6e7a0fa6552f9e0de6&server=irc.hapesira.org&zbavitje=%23myChan
Fjalore
Shqip - Shqip
Shqop -Anglisht
Anglisht - Shqip
Shqip - Greqisht
Greqisht - Shqip
Shqip - Italisht
Italisht - Shqip
Fjalor Interneti

Share | 
 

 LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Sat Apr 26, 2008 6:20 pm

JEPNI MENDIMIN TUAJ RRETH KETO DY LIDHJEVE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Wed Apr 30, 2008 5:15 pm

Personalisht mesa kam pare ketu ne shqiperi vazhdon te praktikohen akoma martesat me shkuesi.Une sjam aspak dakort me kete lloj lidhjeje,nuk mund ta konceptoj qe te martohem me nje njeri me te cilin e shumta mund ta kem takuar 5 here,them e shumta se ketu njehere takohen ne prezencen e te gjitheve dhe martohen,mjafton qe prindi i vajzave te kete pyetur per gjendjen ekonomike te djalit dhe cdo gje eshte ne rregull.
Ndersa lidhjet me dashuri jane shume ndryshe.E pare e punes e ke njohur me pare dhe e shef neqoftese mund ti pershtatesh tipit te tij ose jo.
E dyta eshte se njeriut qe do mund tia tolerosh dicka qe seshte shume e kendeshme per ty ,por nje personi qe se dua por vetem se jam martuar me te smund ti toleroj asgje.
Dhe e treta dhe me e rendesishmja per mua eshte se ja kam bere te qarte qe ne lidhje se si jam une qe mos te kete surpriza me vone, si psh: ske per te dal me shoqet,sdo shkosh per kafe a ku ta di une.ne duhet ta bejme jeten tone sic duam ne duke e respektuar njeri tjetrin dhe jo ti privojme nga gjerat qe duan te bejne.
Nuk besoj se ne lidhjet me shkuesi respektohen keto gjera e shume te tjera qe si kam permendur,te pakten ne pjesen me te madhe te martesave se mund te kete edhe perjashtime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
enya

avatar

Numri i postimeve : 12
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Mon May 05, 2008 11:10 pm

Rexhina s'mund te jem veēse dakort me ty kur thua qe s'mund te martohesh me nje djale qe ta kane "pronotuar" prinderit! Edhe per mua eshte diēka jashte koncepteve te mia dhe s'do mund ta kisha pranuar thjesht idene e tille e jo nje imponim nga ana e prinderve te mi.

Persa i perket martesave ne Shqiperi s'di te te jap statistika sepse ka shume kohe qe nuk jetoj me aty pra se njoh mire shoqerine aktuale shqiptare.

Por persa i perket respektit midis burrit e gruas ne nje martese me shkesi ne krahasim me nje martese me dashuri s'eshte gjithnje e thene te mos kete respekt reciprok tek martesa me shkesi, ēdo gje varet nga edukata dhe njohurite e bashkeshorteve.

Ke plot raste martesash me dashuri, madje pasion, dhe qe burri e ndrydh gruan ne shtepi sepse eshte xhelozi apo ku ta di une se ēfare debiliteti tjeter, dhe shpesh here keta tipa ndryshojne pas martese.
Ne rast te kundert ke raste martesash me shkesi, shumica e brezave te meparshem, qe bashkeshortet jane njojtur nga persona te tjere dhe kane pelqyer e si perfundim jane martuar, dhe respekti midis tyre ka qene reciprok e madje ka lindur dhe dashuri mes tyre gjate jetes bashkeshortore sa me shume e njihnin bashkeshortin.

E kuptoj ate qe do te shpreshesh ti, dmth qe shumica e martesave me shkesi nuk kane rezultat te mire, per te mos thene katastrofik, persa i perket respektit reciprok e dashurise bashkeshortore. Dhe ne fund te fundit, nje martese me dashuri nese nuk ecen, thua vete e ka fajin sepse vete e zgjodhi, ndersa ne martesen me shkesi eshte nje akt qe behet me detyrim, dhe thjesht kjo nuk ndihmon per harmonine ne ēiftit e jo me te flitet per dashuri!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
paperina

avatar

Numri i postimeve : 7
Age : 28
Registration date : 06/05/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Wed May 07, 2008 4:27 pm

po me shkues eshte mire fare me se nuk do lodhesh as per ta qet ta bien ne shtepi, e ke rehat fare!!!!!!! e kane patur te drejt te paret tane....sa tu lodhnin vet ja gjenin te tjeret...... festa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Shef Krimesh
Shef Krimesh
avatar

Numri i postimeve : 769
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Sun May 11, 2008 12:37 pm

se ka keq kjo ti them xhajes te ma gjej na nji te me ruj per nja 3-4 vjet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://free-time.goodbb.net
mgggNumri i postimeve : 22
Registration date : 11/05/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Sun May 11, 2008 1:14 pm

Martesat me shkuesi kanqe qene pjese e tradites tone qe ne koherat e kanunit te Lekes dhe jo vetem nuk jane zhdukur po jane ende pjese rregulluese e jetes se sh pjeseve te Shqiperise dhe ky fakt eshte per te ardhur keq se tregon prapambetje dhe mendesi jo te zhvilluara......se kuptoj pse duhet te jete dikush tjeter qe te te diktoje se cduhet bere nderkohe qe martesa duhet te jete nder vendimet me te rendesishme te jetes tende????? kjo eshte shkelje e lirise dhe individualitetit tim per te bere zgjedhjet e mia qofshin keto te drejta ose jo....pastaj cdo njeri duhet te jete vete eprgjegjes per ate qe ben dhe per vendimet qe merr perndryshe gjithmone do te fajesoje te tjeret....dhe e fundit se konceptoj dot te kaloj jeten me dike qe nuk e kam zgjedhur vete dhe per me teper kur nuk jane ndjenjat te perfshira........asaj i thone ti lesh te tjeret te jetojne jeten tende dhe sjam aspak dakord
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Shef Krimesh
Shef Krimesh
avatar

Numri i postimeve : 769
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Sun May 11, 2008 1:22 pm

Jam dakort me ty po jam dakort edhe me lidhjet me shkuesi e vetmja gje qe me pelqen kjo koh eshte se jan te dyja opsionet si variant te gjejn dike me shkuesi nqs do e mer nqs do dike tjeter thuaj se ste pelqen, nisem nga kjo duke par qe shum veta qe jan lidhur me shkuesi jan per bukuri respektohen duhen cdogje shkon mir me nje fjal.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://free-time.goodbb.net
mgggNumri i postimeve : 22
Registration date : 11/05/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Sun May 11, 2008 1:35 pm

hej e kuptoj cpo thua ti sepse edhe prinderit e mi ashtu jane martuar dhe jane vertete te lumtur ...e respektojne njeri tjetrin dhe jane shoke shume te mire e megjithate mungon ndjenja ...mungojne ato gjerat e bukura qe mund ti ndash me dike me te cilin ke perjetuar emocionet me te forta ketu e kam une
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Shef Krimesh
Shef Krimesh
avatar

Numri i postimeve : 769
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Sun May 11, 2008 2:22 pm

kjo eshte ajo qe pelqej nga koha jone dashuri, pasion, emocion, dridhje, ankthe te embla etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://free-time.goodbb.net
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Mon May 12, 2008 9:54 am

Ne fakt admin ne kohen tone perjetohen te gjitha keto qe ti permende me larte dhe keto gjera e bejne edhe martesen shume me te bukur dhe me te forte gjera qe martesave me shkuesi ( jo te gjithave) u mungon.
Sa per mendimin e mggg, edhe prindrit e mi jane martuar me shkuesi dhe e respektojne shume njeri-tjetrin dhe e duan njeri-tjetrin por smendoj se babi im e ka dashur kaq shume mamin tim ne fillimet e tyre dhe anasjelltas,por me kalimin e kohes ata nga ndejtja e tyre bashke kane mesuar ta duan njeri-tjetrin per faktin se jan ndjere mire te dy.Por,une mendoj se ka qen thjesht fat ose e ka bere edhe koha e atehereshme qe e ka mbajt gjalle kete lidhje derisa ata u mesuan me njeri-tjetrin,aman per nje gje jam e sigurt ato qe permendi admin me lart nuk kane egzistuar as ne kete martese dhe as ne nje martese tjeter ne fillimet e lidhjes se tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Killerina
Kryetare Bashkie
Kryetare Bashkie
avatar

Numri i postimeve : 1553
Age : 109
Location : everywhere
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Mon May 12, 2008 12:00 pm

Une per vete se konceptoj dot lidhjen me shkuesi, jo se ka ndonje gje te keqe po te lidhesh me dike pa pasur ndjenja vetem e vetem se te tjeret thone qe eshte cun/goce i/e mire me duket dicka absurde. Ai/ajo mund te jete boll i/e mire por pa e njohur vete dhe pa pare ne pershtatemi ne karaktere e ne mendime nuk lidhem gje se fundja eshte jeta ime dhe jo e atyre qe ta bejne kete person.
A po, do isha dakord te ma prezantonte dike dhe me pas ta njihja vete para se te lidhesha me te por te ne funksionon qe po the po direkt quhesh i/e fejuar (ose me mire i/e martuar).

Prinderit tane vertet jane martuar me shkuesi por jo se donin por se ashtu ishin kushtet, ishin te tjeret qe vendosnin per fatin e tyre. Ne ate kohe e dala ishte e kufizuar dhe mundesisht femrat te dilnin te shoqeruara e jo vetem.
Po ashtu ishe i/e detyruar ta respektoje ate qe te jepnin se ske alternative tjeter, keshtuqe nga bashkejetesa bashkshortore sigurisht qe fillon qe nga respekti te kalosh ne ndjenje e pse jo dhe ne dashuri.
Shumica e cifteve ja kane kaluar mier fare por jo pak cifte ja kane kaluar si mos me keq dhe madje kane arritur deri ne vetvrasje apo dhe ne divorce pase shume viteve martese, ne nje kohe kur kishin niper e mbesa!

Per mendimin tim martesa me shkuesi mund te kete te mira por me shume ka te keqija sepse se njeh ate qe ke perkrah.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.eharrova.com
Admin
Shef Krimesh
Shef Krimesh
avatar

Numri i postimeve : 769
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Mon May 12, 2008 4:01 pm

mendoj se eshte e veshtir sidomos per kohen ku jetojm tani po edhe e kuptushme per kohen e dikurshme, te mendoesh qe shum veta akoma lidhen me shkuesi dhe ju duket gjeja me normale, pasi nese pyet personat e martuar me shkuesi mendojne me teper te krijojne nje familje nje shoqe per pleqeri as qe kan per ta permendur fjalen dashuri...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://free-time.goodbb.net
mgggNumri i postimeve : 22
Registration date : 11/05/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Mon May 12, 2008 5:33 pm

admin vertete ekzistojne edhe sot martesat me shkuesi por po ta shikosh me nga afer do vesh re qe keto koncepte jane tek ata njerez qe vertete skane ecur para., qe jetojne ende me mendesite e kohes se xhaxhit dhe qe si lene te mendojne me koken e tyre perderisa jane te tjere njerez qe komandojne jeten e tyre..... besoj se jetojme ne nje bote tejet te emancipuar per te menduar ende per martesa te rregulluara ne baze te kanuneve ku mjafton qe familjet te pelqehen reciprokisht dhe nderkohe ndjenjat e persopnave ne fjale as nuk merren ne konsiderate e kam shkruar edhe me larte kjo eshte shkelje e lirise time si individ per te bere zgjedhjet e mia ...vertete edhe prinderit e mi e respektojne njeri tjetrin e jane shume te lumtur por kjo tregon se ata jane pershtatur dhe jane konformuar me situaten dhe kjo eshte krejtesisht normale duke qene se kane kaq shume vite bashke ...une per vete sdo ta konceptoja dot fare fare tme thote dikush se cduhet te bej sidomos kur eshte fjala per gjera me rendesi jetesore ...eshte njesoj sikur tme thonin zgjidh kete shkolle se keshtu duam ne....nese gjerat nuk i bej me pasion dhe se me pelqejne mua me mire nuk i bej fare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Shef Krimesh
Shef Krimesh
avatar

Numri i postimeve : 769
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   Mon May 12, 2008 6:58 pm

jane shum gjera qe ne smund ti pranojme dhe ne fakt kemi shum te drejt jam dakort me ty qe mund te quhet nje shkelje lirie, thjesht dua te diskutoj qe akoma ekzistojn dhe shum madje gjera te tilla sidomos neper fshatra ose njerez te lodhur ne emigracion them te lodhur ngaqe smeren me femra per te dashuruar dike po punojn gjat gjith kohes dhe 1 or pushim qe kan as e marin mundimin te bejn nje ftese per kafe nje femre qe u pelqen, kto jan shum raste qe perfundojne ne lidhje me shkuesi, jan njerez qe kerkojn vetem te gjejne rehat, pavarsisht se snjohin tipin huqet e partnerve, shum prej ketyre rasteve perfundojne me teper ne tradheti sesa ne divorce pasi divorci ne shkuesi me teper te nxin faqen sesa te ben pun dhe ne kta tipe njerzish smund te lejojne te turperohen nga divorci pasi mendoj se nuk e quajn divorc po "ajo/ai la burrin /gruan"...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://free-time.goodbb.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LIDHJET MARTESORE ME SHKUESI DHE ME DASHURI.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Trupi dhe shendeti | Shkenca :: Psikologji | Sociologji | Filozofi-
Kėrce tek: