PortalliPortalli  ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  ChatChat  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Kush do e fitoj Champions League 2008-2009 ??
Tue Sep 16, 2008 9:17 pm nga ACMILAN

» champions league 2008-2009
Tue Sep 16, 2008 9:05 pm nga ACMILAN

» Si ndiheni ne kto momente!!!
Mon Sep 15, 2008 6:29 pm nga ACMILAN

» Nuk Duroj Dote..
Mon Sep 15, 2008 6:28 pm nga ACMILAN

» Fjali te tjera
Mon Sep 15, 2008 6:27 pm nga ACMILAN

» Pershkruani anetaret e forumit vetem me nje fjale
Mon Sep 15, 2008 6:24 pm nga ACMILAN

» cifti me i bukur i forumit ose chatit
Mon Sep 15, 2008 6:22 pm nga ACMILAN

» Ky Kjo Siper..
Mon Sep 15, 2008 6:21 pm nga ACMILAN

» Si te zesh nje femer ....
Mon Sep 15, 2008 6:20 pm nga ACMILAN

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Free-Time on your social bookmarking website
Feja
Falja e Namazit
Bibla Shqip
Kohet e faljes ne 6 miljon qytete
Shtetet:
Zbavitje Chat
http://widget.mibbit.com/?settings=7ca12664887d4b6e7a0fa6552f9e0de6&server=irc.hapesira.org&zbavitje=%23myChan
Fjalore
Shqip - Shqip
Shqop -Anglisht
Anglisht - Shqip
Shqip - Greqisht
Greqisht - Shqip
Shqip - Italisht
Italisht - Shqip
Fjalor Interneti

Share | 
 

 Njesia gjeografike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Shef Krimesh
Shef Krimesh
avatar

Numri i postimeve : 769
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Njesia gjeografike   Fri May 09, 2008 6:47 pm

Vendndodhja: Europa juglindore, e kufizuar nga Deti Adriatik dhe Jon, ndėrmjet Greqisė dhe Republikės Federale tė Jugosllavisė

Koordinatat gjeografike: 41 00 V, 20 00 L Sipėrfaqja: e pėrgjithshme: 28,748 sq km tokė: 27,398 sq km ujė: 1,350 sq km

Sipėrfaqja - e krahasuar: pak mė e vogėl se Maryland

Kufijtė tokėsore: total: 720 km vendet kufitare: Greqia 282 km, Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisė 151 km, Jugosllavia 287 km

Vija bregdetare: 362 km

Tė drejtat detare: shtresa kontinentale: thellėsia 200 m ose deri nė thellėsinė e shfrytėzimit territori detar: 12 MD

Klima: relativisht e butė; dimra tė ftohtė, me re dhe lagėshtirė; verė tė nxehta, tė thata e me diell; pjesa e brendshme ėshtė mė e freskėt dhe mė me lagėshtirė

Terreni: kryesisht malor dhe kodrinor; fusha tė vogla pėrgjatė bregdetit

Ekstremet e lartėsisė: pika mė e ulėt: Deti Adriatik 0 m pika mė e lartė: Maja e Korabit (Golem Korab) 2,753 m

Burimet natyrore: naftė, gaz natyror, qymyr, krom, bakėr, lėndė drusore, nikel, hidroenergji

Gjeografi - shėnim: vendndodhje stategjike pėrgjatė Ngushticės sė Otrantos (lidh Detin Adriatik me Detin Jon dhe Detin Mesdhe)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://free-time.goodbb.net
 
Njesia gjeografike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shqiperia :: Shqiperia-
Kėrce tek: