PortalliPortalli  ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  ChatChat  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Kush do e fitoj Champions League 2008-2009 ??
Tue Sep 16, 2008 9:17 pm nga ACMILAN

» champions league 2008-2009
Tue Sep 16, 2008 9:05 pm nga ACMILAN

» Si ndiheni ne kto momente!!!
Mon Sep 15, 2008 6:29 pm nga ACMILAN

» Nuk Duroj Dote..
Mon Sep 15, 2008 6:28 pm nga ACMILAN

» Fjali te tjera
Mon Sep 15, 2008 6:27 pm nga ACMILAN

» Pershkruani anetaret e forumit vetem me nje fjale
Mon Sep 15, 2008 6:24 pm nga ACMILAN

» cifti me i bukur i forumit ose chatit
Mon Sep 15, 2008 6:22 pm nga ACMILAN

» Ky Kjo Siper..
Mon Sep 15, 2008 6:21 pm nga ACMILAN

» Si te zesh nje femer ....
Mon Sep 15, 2008 6:20 pm nga ACMILAN

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Free-Time on your social bookmarking website
Feja
Falja e Namazit
Bibla Shqip
Kohet e faljes ne 6 miljon qytete
Shtetet:
Zbavitje Chat
http://widget.mibbit.com/?settings=7ca12664887d4b6e7a0fa6552f9e0de6&server=irc.hapesira.org&zbavitje=%23myChan
Fjalore
Shqip - Shqip
Shqop -Anglisht
Anglisht - Shqip
Shqip - Greqisht
Greqisht - Shqip
Shqip - Italisht
Italisht - Shqip
Fjalor Interneti

Share | 
 

 VENDET TURISTIKE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: VENDET TURISTIKE   Sat May 10, 2008 6:43 am

VENDET TURISTIKE SHQIPETARE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: Re: VENDET TURISTIKE   Sat May 10, 2008 6:44 am

SARANDA


Saranda ėshtė qytet nė jug tė Shqiperisė, e vendosur nė bregdetin jonian, pėrballė ishujve tė Korfuzit. Emri Saranda vjen nga njė manastir i hershėm kristian nė Qafėn e Gjashtės, qė i kushtohet Dyzet Shenjtėve (Santi Quaranta).
Qyteti i Sarandes ndodhet ne nje gji te hapur te detit Jon. Panorama e detit, varieteja e flores, e favorizuar me klimen e bute, e bejne Saranden nje qender te preferuar per clodhje, pushime, dhe nje qytet te preferuar turistesh, jo me kot njihet si qyteti i muajit te mjaltit. Plazhi eshte shume i paster, jane shtuar kapacitetet e hotelerise, restoranteve, diskotekave dhe lokalet e nates. Pushuesi mund te gjeje ketu vlera historike dhe arkeologjike te nivelit boteror, si Butrinti, Kalaja e Lekuresit, Finiqi, Manastiret e vjetra te 40 Shenjtoreve dhe Mesopotamit, etj. Rritja e kultures se sherbimit turistik, e ka ber kete vend akoma me te vizituar nga turistet e huaj dhe vendas.
Ne Sarande sot ka sherbime ditore me traget per ne Korfuz dhe anasjelltash.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: Re: VENDET TURISTIKE   Sat May 10, 2008 6:46 am

VLORA

Vlora ėshtė njė qytet nė Shqipėrinė jugore. Vlora ėshtė qyteti i dyte mė i madh portual pas Durrėsit, me njė popullsi afėrsisht 124.000 (2006). Ndodhet ne jugperėndim te Shqipėrisė, nė Detin Adriatik dhe ėshte qendra e Rrethit tė Vlorės.
Vitet e fundit ka patur njė zhvillim tė madh turizmi, duke u shoqėruar ky zhvillim me ndėrtimin e shumė hoteleve, restoranteve dhe plazheve tė rinj. Eshtė e vecantė dhe karakteristike njė mėnyrė inovative e ndėrtimit tė hoteleve buzė detit, qė mundėson zgjerimin e hapėsirave tė pėrdorshme pėr ndėrtim.Pėr kėta hotele ėshtė pėrdorur pjesė bregu qė mė parė nuk shėrbente pėr asnjė pėrdorim , sepse gjendej nė zona tė cilat ishte vėshtirė tė arriheshin, pėr shkak tė pėrberjes gurore tė thepisur tė tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: Re: VENDET TURISTIKE   Sat May 10, 2008 6:48 am

POGRADECI


Pogradeci eshte qyteti turistik buze liqenit te mrekullueshem te Ohrit. Ky qytet "palcerisht shqiptar"-sic thote Lasgushi i madh, "i futur ne gjirin e maleve si truri ne kafken e njeriut", eshte i bukur jo vetem prej natyres (vendosja prane syrit te kalter te Liqenit te Ohrit), por eshte edhe nje qytet i lashte e me tradita te hershme kulturore, artistike. Eshte qyteti i luleve, i veres, i peshkut te rralle Koranit qe nuk gjendet ne asnje vend tjeter, qyteti qe vetem ne enderr eshte i vertete, qyteti ku endrrat behen realitet. Qyteti ku natyra ka bere mrekullite e saj, ku njerzit me mikpritjen e dashurine e tyre nuk te lene te largohesh pa marre me vete dashurine e mallin per t`u rikthyer perseri . Pogradeci eshte qyteti i Artit dhe Kultures. Qyteti i Lasgushit, Kutelit, piktoreve te shquar dhe i shume artisteve te tjere qe me talentin dhe frymezimin e tyre nxorren me ne pah bukurite e rralla te kesaj parajse tokesore.
Pogradeci ka qene nje vendbanim i lashte Ilir. Nga zbulimet e shumta Arkeologjike zona perreth liqenit te Ohrit del te jete e banuar nga fisi Ilir i Enkelejve, ose Enkelaneve. Liqeni quhej Liqeni i Lyhnides (qe do te thote Liqeni i Drites). Deshmi te kesaj lashtesie te lavdishme jane zbulimet arkeologjike me vlera te jashtezakonshme historike si: Kisha paleokristiane dhe mozaiket shume ngjyresh te Linit, ndertuar ne shekullin e 5-6 te eres sone. Uren e Golikut, ure e Rruges Egnatia. Kalaja e Pogradecit, fillesat e te ciles i perkasin shekullit te V te eres sone . Kullen dhe Shpatin e Blaces nga shekulli i XII para eres sone deri ne shekullin e III te eres sone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: Re: VENDET TURISTIKE   Thu May 15, 2008 11:08 am


DHERMI


Dhermiu eshte fshati i dyte i krahines se Himares, i cili shfaqet para syrit te udhetarit menjehere pasi kalon qafen e Llogarase dhe Parkun e saj Kombetar. I vendosur buze detit Jon dhe ne shpatet e maleve te Vetetimes (Akrokerauneve qe poeti romak Horaci i cileson si “infames scopulos Acroceraunia”), midis gjelberimit te ullinjve dhe agrumeve te shumta, fshati ka nje bukuri madheshtore, dhe sipas udhetarit anglez Lir eshte “me i madherishem ne vendosjen e tij se cdo vend tjeter qe kam pare ne Akrokeraunet dhe qe i ngjan jo pak Atranit apo Amalfit”.
Dhermiu shtrihet ne fund te nje plazhi me teper se pese kilometra te gjate, plazh i cili perfundon me nje koder, mbi te cilen ngrihet manastiri i Shen Theodhorit. Fshati perbehet nga tre lagje: Kondraqi, apo Kallami qe eshte lagja e pare per ata qe vijne nga Llogaraja; vijuar nga Gjileku dhe Dhermiu - lagja e trete dhe me e madhja qe i ka dhene edhe emrin fshatit. Ne total, tere fshati ka rreth 600 shtepi, ku rreth 300 jane ne Dhermi, 150 ne Gjilek dhe 150 ne Kondraq. Fshati i Dhermiut ndodhet 52 km ne Jug te Vlores, 72 km ne veri te Sarandes dhe rreth 210 km nga kryeqyteti i Tiranes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: VENDET TURISTIKE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
VENDET TURISTIKE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shqiperia :: Shqiperia-
Kėrce tek: