PortalliPortalli  ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  ChatChat  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Kush do e fitoj Champions League 2008-2009 ??
Tue Sep 16, 2008 9:17 pm nga ACMILAN

» champions league 2008-2009
Tue Sep 16, 2008 9:05 pm nga ACMILAN

» Si ndiheni ne kto momente!!!
Mon Sep 15, 2008 6:29 pm nga ACMILAN

» Nuk Duroj Dote..
Mon Sep 15, 2008 6:28 pm nga ACMILAN

» Fjali te tjera
Mon Sep 15, 2008 6:27 pm nga ACMILAN

» Pershkruani anetaret e forumit vetem me nje fjale
Mon Sep 15, 2008 6:24 pm nga ACMILAN

» cifti me i bukur i forumit ose chatit
Mon Sep 15, 2008 6:22 pm nga ACMILAN

» Ky Kjo Siper..
Mon Sep 15, 2008 6:21 pm nga ACMILAN

» Si te zesh nje femer ....
Mon Sep 15, 2008 6:20 pm nga ACMILAN

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Free-Time on your social bookmarking website
Feja
Falja e Namazit
Bibla Shqip
Kohet e faljes ne 6 miljon qytete
Shtetet:
Zbavitje Chat
http://widget.mibbit.com/?settings=7ca12664887d4b6e7a0fa6552f9e0de6&server=irc.hapesira.org&zbavitje=%23myChan
Fjalore
Shqip - Shqip
Shqop -Anglisht
Anglisht - Shqip
Shqip - Greqisht
Greqisht - Shqip
Shqip - Italisht
Italisht - Shqip
Fjalor Interneti

Share | 
 

 BUTRINTI FOTO DHE KOMENTE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: BUTRINTI FOTO DHE KOMENTE   Sat May 10, 2008 6:51 am

BUTRINT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: Re: BUTRINTI FOTO DHE KOMENTE   Sat May 10, 2008 6:53 am

Butrinti u shpall qytet muze nė qershor 1961, ai ėshtė vlerėsuar si pasuri e trashėgimisė sė njerėzimit dhe mbrohet nga UNESCO qė nga viti 1992. Objektet mė tė herėshme janė njė ēekan guri dhe njė bosht i pėrkasin gjysmės sė dytė tė mijėvjėcarit tė dytė para Krishtit. Eshtė pėrmendur pėr herė tė parė nga HEKATEU: fundi i shek VI p.Kr. Nė fillimet e tij futej nė bashkėsinė e Kaonėve mė vonė nė shtetin e Epirit. Nė vitet 1926-1936 italiani Luigi Ugolini kryesoi misionin e gėrmimeve nė jug tė shqipėrisė, Ugolini u pėrqėndrua nė Finiq dhe nė Butrint ku u zbulua: Baptisieri, Teatri, Bazilika, Statuja dhe objekte tė ndryshme me vlerė, banjo publike dhe njė numėr i madh banesash. Ugolini la njė informacion tė zgjeruar pėr vendbanimet nė jug tė vendit, botoi disa vėllime dy prej kėtyre botimeve ju kushtuan Finiqit dhe Butrintit tė titulluara (Shqipėria Antike). Nė vitin 1936 u ndėrprenė gėrmimet e Ugolinit, nė vitet e mėvonshme ishte Domenico Mustili qė kreu disa gėrmime por nuk rezultoi asgjė me vlerė.
Veprat mė me vlerė qė u zbulua nė Teatrin e Butrintit janė: statuja e Apollonit, Perėndesha e Butrintit, disa koka mermeri si Ajo e Zeusit, Portreti i Agripės, u zbuluan dhe mbishkrime tė shumta nė gjuhėn Latine dhe Greke. Nė shek e V-te njė pjesė e qytetit rindėrtohet. Nė shek e IV - XIII-tė pėrmendet si qėndėr Episkopale. Nė vitet 1080-1085 ishte nė duart e Normanėve dhe mė pas tė Venecianėve. Nė vitet 1300 Venecianėt bėnė fortifikime dhe e mbajtėn deri nė vitet 1700. Pas viteve 1700 ra nė duart e Francezėve tė Bonapardit dhe me pas nė vitet 1798 u mor nė zotėrimin e Ali Pashė Tepelenės i cili ndėrtoi nė vitin 1807 dy kala pe tu mbrojtur nga sulmet e francezeve qė vinin nga Korfuzi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
BUTRINTI FOTO DHE KOMENTE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shqiperia :: Shqiperia-
Kėrce tek: