PortalliPortalli  ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  ChatChat  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Kush do e fitoj Champions League 2008-2009 ??
Tue Sep 16, 2008 9:17 pm nga ACMILAN

» champions league 2008-2009
Tue Sep 16, 2008 9:05 pm nga ACMILAN

» Si ndiheni ne kto momente!!!
Mon Sep 15, 2008 6:29 pm nga ACMILAN

» Nuk Duroj Dote..
Mon Sep 15, 2008 6:28 pm nga ACMILAN

» Fjali te tjera
Mon Sep 15, 2008 6:27 pm nga ACMILAN

» Pershkruani anetaret e forumit vetem me nje fjale
Mon Sep 15, 2008 6:24 pm nga ACMILAN

» cifti me i bukur i forumit ose chatit
Mon Sep 15, 2008 6:22 pm nga ACMILAN

» Ky Kjo Siper..
Mon Sep 15, 2008 6:21 pm nga ACMILAN

» Si te zesh nje femer ....
Mon Sep 15, 2008 6:20 pm nga ACMILAN

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Free-Time on your social bookmarking website
Feja
Falja e Namazit
Bibla Shqip
Kohet e faljes ne 6 miljon qytete
Shtetet:
Zbavitje Chat
http://widget.mibbit.com/?settings=7ca12664887d4b6e7a0fa6552f9e0de6&server=irc.hapesira.org&zbavitje=%23myChan
Fjalore
Shqip - Shqip
Shqop -Anglisht
Anglisht - Shqip
Shqip - Greqisht
Greqisht - Shqip
Shqip - Italisht
Italisht - Shqip
Fjalor Interneti

Share | 
 

 Teknologjia e kompjuterave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Shef Krimesh
Shef Krimesh
avatar

Numri i postimeve : 769
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Teknologjia e kompjuterave   Wed Mar 05, 2008 4:21 pm

Microsoft e ka syrin nė tregun shqiptar

Gjigandi i softuerėve, Microsoft duket i interesuar nė zgjerimin e pranisė sė vet nė Shqipėri. Njė version nė gjuhėn shqipe i sistemit Office XP po lėshohet pėr herė tė parė dhe kompania po pėrsiat mbi njė plan pėr tė kompjuterizuar shkollat e vendit.

"Ne do tė duam tre deri pesė vjet tė kemi rezultate fitimprurėse nga tregu shqiptar," u tha gazetarėve gjatė njė vizite nė Tiranė muajin e kaluar, kreu i operacioneve tė Microsoft nė Evropėn Juglindore, Goran Radman. "Ky ėshtė njė proces qė do tė nisė me ekspertisė teknike dhe trainim. Ndėrkohė, ne do tė punojmė pėr tė arritur njė marrėveshje... Jam i lumtur tė njoftoj se i kemi bėrė hapat e para," tha ai.

Radman nxiti autoritetet shqiptare tė garantojnė kopirajtet e Microsoft dhe tė sigurojnė lojė tė ndershme nė treg dhe tha se vendi ka pėr tė pėrfituar mjaft nga futja e teknologjisė sė re.

"Ēdo shėrbim mund tė lehtėsohet duke filluar qė nga shpėrndarja e patentave tė makinave, certifikatave tė lindjes dhe pagesave tė taksave," tha Radman. " Duke aplikuar teknologjinė tonė autoritetet dhe publiku do tė reduktojnė kohėn pėr shėrbimet."

Nė krye tė kėtij viti, ministri shqiptar i arsimit dhe shkencės Genc Pollo u takua nė Lisbonė me shefin e Microsoft Bill Gejts. Midis gjėrash tė tjera, ata diskutuan njė ujdi tė mundėshme mbi kompjuterizimin e sistemit arsimor tė vendit dhe krijimin e njė sistemi "e-qeverie" qė do tė thotė rritje e transparencės sė administratės publike dhe lehtėsim i komunikimit midis qytetarėve dhe qeverisė.

"Interneti do tė jetė i mundshėm nė shkolla. Nga informacioni qė ne kemi, shkollat shqiptare nuk kanė as edhe kompjutera," tha Radman, duke sugjeruar qė autoritetet tė rritin ndėrgjegjėsimin publik dhe tė ofrojnė nxitje tė tilla si ulje taksash pėr blerjet e kompjuterave.

Aktualisht, numri i kompjuterave tė blerė ēdo vit nė Shqipėri varion nga 12,000 nė 17,000. Nė Maqedoninė fqinjė, numri ėshtė pesė herė mė i lartė. "Ne do tė donim tė ngrinim njė qendėr tė teknologjive tė reja nė Shqipėri , njė lloj parku teknologjik'. Njė tjetėr ide tona ėshtė tė ndėrtojmė njė rrjet midis diasporės shqiptare dhe kompanive lokale nė Shqipėri pėr kalimin e informacionit nė publik," tha Radman.

Microsoft ėshtė njė korporatė softueresh me bazė nė SHBA, me selinė nė Redmond, Uashington, me njė mbyllje shitjesh pėr 2005 nė 40 miliard $ dhe rreth 64,000 punonjės nė 85 vende e rajone tė botės.
Kjo pėrmbajtje ėshtė autorizuar nga SETimes.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://free-time.goodbb.net
 
Teknologjia e kompjuterave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Trupi dhe shendeti | Shkenca :: Teknologji-
Kėrce tek: