PortalliPortalli  ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  ChatChat  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Kush do e fitoj Champions League 2008-2009 ??
Tue Sep 16, 2008 9:17 pm nga ACMILAN

» champions league 2008-2009
Tue Sep 16, 2008 9:05 pm nga ACMILAN

» Si ndiheni ne kto momente!!!
Mon Sep 15, 2008 6:29 pm nga ACMILAN

» Nuk Duroj Dote..
Mon Sep 15, 2008 6:28 pm nga ACMILAN

» Fjali te tjera
Mon Sep 15, 2008 6:27 pm nga ACMILAN

» Pershkruani anetaret e forumit vetem me nje fjale
Mon Sep 15, 2008 6:24 pm nga ACMILAN

» cifti me i bukur i forumit ose chatit
Mon Sep 15, 2008 6:22 pm nga ACMILAN

» Ky Kjo Siper..
Mon Sep 15, 2008 6:21 pm nga ACMILAN

» Si te zesh nje femer ....
Mon Sep 15, 2008 6:20 pm nga ACMILAN

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Free-Time on your social bookmarking website
Feja
Falja e Namazit
Bibla Shqip
Kohet e faljes ne 6 miljon qytete
Shtetet:
Zbavitje Chat
http://widget.mibbit.com/?settings=7ca12664887d4b6e7a0fa6552f9e0de6&server=irc.hapesira.org&zbavitje=%23myChan
Fjalore
Shqip - Shqip
Shqop -Anglisht
Anglisht - Shqip
Shqip - Greqisht
Greqisht - Shqip
Shqip - Italisht
Italisht - Shqip
Fjalor Interneti

Share | 
 

 Sa semundje te cuditshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Killerina
Kryetare Bashkie
Kryetare Bashkie
avatar

Numri i postimeve : 1553
Age : 109
Location : everywhere
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Sa semundje te cuditshme   Fri Mar 07, 2008 10:06 pm

1. Sindroma e "Te vdekurit, te gjalle"

2. Sindroma e “Vampirit, qe ka djegie”

3. Shqetesimi i "Francezit qe kercen"

4. Sindroma "Liza ne boten e cudirave"

5. Sindroma "Linja Blashko" me rudha

6. "Pica", me ngrenie dheu dhe letre

Cilat jane 10 semundjet me te cuditshme dhe me te rrezikshme, qe ekzistojne sot dhe demtojne ne menyre te parikuperueshme trupin njerezor? Nje pyetje te tille e ka drejtuar grupi "Gunslot", i cili ka hartuar ne baze te kerkimit perkates edhe listen me emrat e ketyre semundjeve, te cilat perbejne nje tmerr per njeriun, qe i ze ato. Sipas te dhenave, aktualisht ne bote jane me se 100 milione persona, te cilet vuajne nga 10 patologjite, e ashtuquajtura si me te cuditshmet.

Nje nga keto eshte sindroma e "Te vdekurit, te gjalle". Personat e goditur nga kjo semundje kujtojne se kane vdekur dhe se kane humbur kontrollin e vetes se tyre e gjithe pjeseve te trupit. Nje gje e tille shoqerohet me nje gjendje te rende depresioni, si edhe tentativa per vetevrasje. Kjo sindrome iu ben te perjetojne te semureve se jane kthyer ne kufoma dhe se kane larva poshte lekures se tyre.

Nderkaq, nje semundje tjeter e rralle dhe e rrezikshme eshte ajo e “Vampirit”. Personat e goditur prej saj provojne dhembje te tmerrshme, kur ekspozohen ne diell, ose deklarojne se i provojne ato. Ne disa raste te rralla prodhohen edhe djegie te medha ne momentet qe keta te semure ekspozohen ne diell.

Te mos harrojme edhe nje semundje tjeter, e cila quhet "Shqetesimi i francezit qe kercen". Personat e goditur nga kjo semundje bejne nje kercim per cdo zhurme apo per shikim te papritur. Ata trembin te pranishmit me ulerima, levizje te pakontrolluara krahesh, si edhe perseritje obsesive fjalesh njera pas tjetres, pa lidhje. Emri i cuditshem i kesaj semundjeje rrjedh nga rastet e para te dokumentuara te saj, mbi emigrantet franceze ne Kanadane e shekullit XIX.

Nje semundje tjeter eshte edhe ajo "Linja Blashko". Keshtu, personat e goditur prej saj e gjejne trupin e tyre te mbuluar me vizatime te vecanta, si edhe rrudha te pakuptueshme. E zbuluar nga dermatologu gjerman, Alfred Blashko, ne vitin 1901, semundja eshte me origjine gjenetike. Funksioni i ketyre rrudhave apo vijezimeve eshte i panjohur ende, por mendohet se pacientet qe vuajne nga kjo semundje kane edhe patologji te tjera ne mukozat e lekures apo te qelizave te tjera te trupit.

Nga ana tjeter, nje semundje e cuditshme eshte edhe ajo qe mban emrin "Pica". Personat e goditur prej saj kane nje impuls te parezistueshem per te ngrene substanca joushqimore, sic jane dhé, leter etj. Ne fakt, nuk ekziston asnje lloj kure deri me sot per te kuruar kete lloj patologjie.

Ekziston edhe nje sindrome tjeter, e cila eshte shume interesante, eshte ajo e te ashtuquajtures, "Liza ne boten e cudirave". Ne gjuhen mjekesore quhet ndryshe "Micropsia". Keshtu, personat e goditur prej kesaj semundjeje kane nje perceptim te kohes dhe te ngjarjeve njerezore, ne teresi, ne menyre shume te crregullt. Behet fjale per nje crregullim neurologjik, mjaft te forte dhe te dukshem, i cili ka lidhje direkte me perceptimin viziv te gjerave. Atyre iu behet sikur objektet jane shume larg apo shume afer nga permasat e verteta te hapesires.

Te tjera semundje te cuditshme jane edhe ato te “Lekures blu”. Personat e goditur prej saj jetojne te gjithe ne nje zone te Kentakit. Ka qene fillimisht nje familje, e cila vuante nga nje pigment blu, e cila u perhap ne tere familjet e kesaj zone.

Te mos harrojme as sindromen e “Likantropos”, semundje e cila karakterizon personat qe e kane ate me dalje te qimeve ne cdo pjese te trupit, si te burrat dhe te grate, ne sasi shume te medha.

Apo semundja "Elefantiasi", e cila tek personat qe godet, zhvillon ne permasa jo te barabarta fryrje te gjymtyreve apo te organeve gjenitale, duke i shnderruar ata ne qenie shume te shemtuara. Kjo semundje, per fat te keq, godet me miliona veta ne te gjithe boten.

Ne fund permendim edhe semundjen e “Progerise”, e cila shoqeron femijet me semundje tipike te pleqve edhe pse jane te moshe te vogel, si osteoporoze, artrite dhe patologji te shumta kardiovaskolare. E shkaktuar nga nje defekt gjenetik, ajo i con drejt vdekjes pacientet e saj per jo me shume se 13 vjet.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.eharrova.com
ProdigY
Kryetar Komune
Kryetar Komune
avatar

Numri i postimeve : 250
Age : 34
Location : SHKODER, TIRAN, PODGORICE
Registration date : 05/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sa semundje te cuditshme   Wed Apr 02, 2008 10:41 pm

Kush e gjen se prej ciles semundje vuan killer te na e tregoje edhe ne pash zotin qe ta kurojme,se mos na iken dem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Killerina
Kryetare Bashkie
Kryetare Bashkie
avatar

Numri i postimeve : 1553
Age : 109
Location : everywhere
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sa semundje te cuditshme   Wed Apr 02, 2008 11:45 pm

Shocked Shocked Shocked

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.eharrova.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sa semundje te cuditshme   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sa semundje te cuditshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Trupi dhe shendeti | Shkenca :: Semundjet-
Kėrce tek: