PortalliPortalli  ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  ChatChat  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Kush do e fitoj Champions League 2008-2009 ??
Tue Sep 16, 2008 9:17 pm nga ACMILAN

» champions league 2008-2009
Tue Sep 16, 2008 9:05 pm nga ACMILAN

» Si ndiheni ne kto momente!!!
Mon Sep 15, 2008 6:29 pm nga ACMILAN

» Nuk Duroj Dote..
Mon Sep 15, 2008 6:28 pm nga ACMILAN

» Fjali te tjera
Mon Sep 15, 2008 6:27 pm nga ACMILAN

» Pershkruani anetaret e forumit vetem me nje fjale
Mon Sep 15, 2008 6:24 pm nga ACMILAN

» cifti me i bukur i forumit ose chatit
Mon Sep 15, 2008 6:22 pm nga ACMILAN

» Ky Kjo Siper..
Mon Sep 15, 2008 6:21 pm nga ACMILAN

» Si te zesh nje femer ....
Mon Sep 15, 2008 6:20 pm nga ACMILAN

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Free-Time on your social bookmarking website
Feja
Falja e Namazit
Bibla Shqip
Kohet e faljes ne 6 miljon qytete
Shtetet:
Zbavitje Chat
http://widget.mibbit.com/?settings=7ca12664887d4b6e7a0fa6552f9e0de6&server=irc.hapesira.org&zbavitje=%23myChan
Fjalore
Shqip - Shqip
Shqop -Anglisht
Anglisht - Shqip
Shqip - Greqisht
Greqisht - Shqip
Shqip - Italisht
Italisht - Shqip
Fjalor Interneti

Share | 
 

 Kuzhinieri qė vezėn e zier e kthen nė tė pazier!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Killerina
Kryetare Bashkie
Kryetare Bashkie
avatar

Numri i postimeve : 1553
Age : 109
Location : everywhere
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Kuzhinieri qė vezėn e zier e kthen nė tė pazier!!!   Sun Mar 09, 2008 3:41 pm

Fizikani dhe kimisti francez Meet Herve njihet si njeriu qė mund ta kthejė njė vezė nė tė pazier. Specialiteti i tij ėshtė shkenca e gatimit. Pėr tė ēdo ushqim ėshtė njė pėrzierje kimike. Kur pėrbėrėsit aromatikė formohen nė sipėrfaqen e njė rostoje, ato janė rezultat i njė reaksioni kimik. Gjatė viteve interesimi nė reaksionet kimike ka sjellė mjaft zbulime. Ai ka zbuluar si ta kthejė njė vezė tė zier nė njė tė gjallė. “Kur veza gatuhet, molekulat e proteinės shpėshtjellohen dhe marrin molekulat e ujit. Pėr ta “ēgatuar” kėtė vezė, duhet tė ndahen molekulat e proteinės nga njėra-tjetra. Duke i shtuar produktit borohidrid, veza bėhet e lėngshme brenda tre orėve. Pėr ata qė duan ta provojnė nė shtėpi, vitamina C e luan shumė mirė kėtė rol.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.eharrova.com
contemplation4uNumri i postimeve : 40
Age : 41
Location : DIKU NE MES
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kuzhinieri qė vezėn e zier e kthen nė tė pazier!!!   Mon Mar 10, 2008 9:37 pm

Cfare cuni qenka hallall ishalla ska dale ne pension kushedi cdo nxjerre ndonje gje tjeter psh nje banane te zhveshur ta veshe nga fillimi Laughing Laughing Laughing Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Killerina
Kryetare Bashkie
Kryetare Bashkie
avatar

Numri i postimeve : 1553
Age : 109
Location : everywhere
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kuzhinieri qė vezėn e zier e kthen nė tė pazier!!!   Mon Mar 10, 2008 11:27 pm

dhe kjo mund te ndodhi, mos te te duket cudi Very Happy Very Happy

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.eharrova.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kuzhinieri qė vezėn e zier e kthen nė tė pazier!!!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kuzhinieri qė vezėn e zier e kthen nė tė pazier!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Kuriozitete-
Kėrce tek: