PortalliPortalli  ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  ChatChat  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Kush do e fitoj Champions League 2008-2009 ??
Tue Sep 16, 2008 9:17 pm nga ACMILAN

» champions league 2008-2009
Tue Sep 16, 2008 9:05 pm nga ACMILAN

» Si ndiheni ne kto momente!!!
Mon Sep 15, 2008 6:29 pm nga ACMILAN

» Nuk Duroj Dote..
Mon Sep 15, 2008 6:28 pm nga ACMILAN

» Fjali te tjera
Mon Sep 15, 2008 6:27 pm nga ACMILAN

» Pershkruani anetaret e forumit vetem me nje fjale
Mon Sep 15, 2008 6:24 pm nga ACMILAN

» cifti me i bukur i forumit ose chatit
Mon Sep 15, 2008 6:22 pm nga ACMILAN

» Ky Kjo Siper..
Mon Sep 15, 2008 6:21 pm nga ACMILAN

» Si te zesh nje femer ....
Mon Sep 15, 2008 6:20 pm nga ACMILAN

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Free-Time on your social bookmarking website
Feja
Falja e Namazit
Bibla Shqip
Kohet e faljes ne 6 miljon qytete
Shtetet:
Zbavitje Chat
http://widget.mibbit.com/?settings=7ca12664887d4b6e7a0fa6552f9e0de6&server=irc.hapesira.org&zbavitje=%23myChan
Fjalore
Shqip - Shqip
Shqop -Anglisht
Anglisht - Shqip
Shqip - Greqisht
Greqisht - Shqip
Shqip - Italisht
Italisht - Shqip
Fjalor Interneti

Share | 
 

 Kuriozitete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Killerina
Kryetare Bashkie
Kryetare Bashkie
avatar

Numri i postimeve : 1553
Age : 109
Location : everywhere
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Kuriozitete   Tue Mar 11, 2008 1:30 am

Femija amerikan Michael Kirni nga Pensakola e Florides eshte me intelegjenti ne rruzullin tokesor. Si gjashtevjeqar mbaroi shkollimin e larte, kurse si 10-vjecar mbrojti tezen e doktoratures.

Lumi Sitnica eshte me i gjati ne Kosove me 90 kilometra.

Mjeti me i gjate i udhetimit i prodhuar deri me tani ne mbare Boten, eshte treni “Arktik”. Ai eshte i gjate 174 metra dhe ka 54 rrota.

“Little Boy” (Djaloshi i Vogel) eshte emri I bombes qe u hodh ne Hiroshime.
Bomba ishte e gjate 3.04 m dhe e rende 4.080 kg. Fuqia e saj shperdhyese ishte e barabarte me 20.000 ton trinitrotoluene (TNT).

Akullnajat zene siperfaqe prej16.2 mil/km² ose 10.9% te siperfaqes tokesore.

Zjarri u zbulua 70 mije vjet me pare duke I ferkuar drunjte. Pastaj nisen ta piqnin mishin, qe ndihmoi ne zhvillimin e trupit. Ne kete menyre njeriu primitiv ndryshoi, duke iu afruar njeriut te sotem. Pas kesaj njerezit primitiv u forcuan per te bere vegla pune me te cilat punonin. Dhe keshtu erdhen deri te zhvillimi me I mire I jetes se tyre.

Sa vjet i ka peshku mund te llogaritet duke ia numeruar unazat ne verezat e tij njesoj sic percaktohet vjetersia e drurit sipas rratheve qe i ka brenda trungut te tij.

Kryetari I njezet amerikan, James Garfeald, ia dilte qe njekohesisht me njeren dore te shkruante me alfabet latin kurse me tjetren ne gjuhen e vjeter greke.

Per nga rezervat e kromit, Shqiperia radhitet nder vendet e para ne Bote.

Holanda eshte shteti me dendesine me te madhe te banoreve ne Evrope dhe e dyta ne Bote pas Bangladeshit.

Kryeqyteti i Italise se sotme, Roma, u themelua ne vitin 754 p.e.s. Me pare njihej me emrin Albalonga.

Ne Siberi gjate dimrit arrin temperatura deri -60ŗc, ndersa gjate veres nuk perendon dielli. Siberianet pergatiten gjate tere veres dhe keshtu ne dimer vetem pushojne dhe perkujdesen qe ta kene vendin sa me te nxehte ne menyre qe femijet e tyre te mbijetojne ne keta dimra katastrofal.

Gjate nje viti ne Bote ndodhin 100.000 dridhje te tokes ose cdo pese minuta.

Ne Kalabri ne vitin 1784 eshte krijuar nje carje e gjate 30 km.

Ajri eshte perzierje kimike e gazrave qe perbehet nga: 78.08% Azot, 20.95% Oksigjen, 0.93% Argon, 0.03% Karbon dhe elementet tjera: Metan, Neon, Kripton, Hidrogjen, Helium dhe Ozon.

Ne Greqi me 1894 nje carje ka arritur ne 65 km.
Ne Atalanta (USA) me 1911 carja ka arritur ne 112 km.
Ne San Francisko ne vitin 1858 carja e tokes ka arritur gjatesi 1.000 km dhe gjeresi 20 km.
Ne Kaliforni ne vitin 1906 eshte krijuar nje carje me gjatesi prej 432 km e gjere 20 km dhe e thelle 6 metra.

Vendesit nga ujdhesa Fixhi marrin pjese ne garat me peshk qe organizohen ne krye te cdo dy viteve. Ata ne keto gara qe quhen “Vara Vam”, kane per detyre t`i kapin me duar peshkaqenet qe kane rene ne rrjeta, t`i kthejne ne anen tjeter dhe t`i pudhin.

Gruaja me e pasur ne Bote konsiderohet se eshte princesha Juliana, mbreteresha e dikurshme e Holandes. Pasuria e saj vleresohet ne 200 milion funta angleze.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.eharrova.com
Albanian

avatar

Numri i postimeve : 43
Age : 32
Registration date : 27/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Mar 14, 2008 6:52 pm

Njeriu pa zemer

61 vjeēari Luis Kuartermen ėshtė i vetmi njeri nė Florida qė megjithėse pa zemėr, ėshtė gjallė. Mė 21 prill, mjekėt nė spitalin memorial nė Majami tė Floridės hoqėn nga trupi e Luisit zemrėn qė ia kishin transplantuar 13 vjet mė parė. Pėr 13 vjet zemra punoi mirė, por pastaj ai filloi tė ndjejė dhimbje. Mjekėt e vizituan dhe vendosėn qė zemra e sėmurė duhej hequr pėr tė parandaluar infeksionin e mundshėm. Pėr ta mbajtur gjallė, ata e lidhėn Luisin me njė aparat ventrikular qė luan rolin e zemrės. Luis duket i shėndetshėm. Ai thotė se ndjehet mirė, por vetėm qė num mund tė lėvizė nga shtrati. Por familja dhe mjekėt e tij e dinė se Luis nuk mund tė qėndrojė gjatė nė kėtė gjendje. Ata shpresojnė qė sė shpejti tė gjejnė njė zemėr pėr transplantim qė t’i pėrshtatet organizmit tė tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dreams.forumotion.com
Albanian

avatar

Numri i postimeve : 43
Age : 32
Registration date : 27/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Mar 14, 2008 6:53 pm

Varesja me perla me e gjate ne bote


Varesja me e gjate me perla arrin 150 m dhe eshte krijuar dhe shfaqur ne dyqanin De Wan ne Milano. Roberto Moschetto De Wan (Itali) perdori mbi 12,000 perla per te perfunduar varesen si pjese te inaugurimit te Javes se Modes ne Milano, Itali, me 17 shkurt, 2006.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dreams.forumotion.com
Albanian

avatar

Numri i postimeve : 43
Age : 32
Registration date : 27/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Mar 14, 2008 6:53 pm

gjumi

Shumė njerėzve u duhet kohė pėr t’u dalė gjumi pasi ēohen nga shtrati. Njė studim i ri tregon se gjatė minutave tė para pas zgjimit, aftėsia jonė pėr tė marrė vendime nuk ėshtė mė e mirė se pas konsumimit tė njė sasie jo tė vogėl alkoholi. Nuk ėshtė habi qė kaq shumė njerėz pijnė kafe nė mėngjes pėr tė fituar energji. Njė studim i ri nga Universiteti i Kolorados ka zbuluar se dobėsia fizike dhe mungesa e ekuilibrit qė ndjejmė kur zgjohemi nga gjumi mund tė na bėjė mė tė paaftė se po tė mos flinim fare. Josh Rodgers ėshtė student qė ka marrė pjesė nė kėtė studim. Kur ai zgjohet papritur dhe i kėrkohet tė bėjė njė test tė thjeshtė matematike, Josh nuk lėviz shpejt dhe nuk mendon qartė. “Ėshtė me tė vėrtetė e vėshtirė.” Profesor Kenet Right udhėhoqi studimin i cili ėshtė botuar nė Gazetėn e Shoqatės Amerikane tė Mjekėsisė. “Ne kemi zbuluar se kur ngrihemi nga gjumi aftėsitė tona janė shumė mė tė kufizuara sesa gjatė orėve qė jemi zgjuar.” Profesor Wright ka zbuluar edhe se kur mund tė merren notat mė tė ulėta nė provime. “Mungesa mė e theksuar e aftėsive ndodh menjėherė pas zgjimit gjatė pak minutave tė para.” Shumicėn e kohės kjo lloj mungesė ekuilibri e quajtur ndryshe “inerci e gjumit” kalon gjatė 10 minutave tė para. Por pėr ca njerėz mund tė zgjasė deri nė dy orė. Profesor Right dhe studiues tė tjerė testuan njė grup pacientėsh sė pari pasi kishin fjetur gjithė natėn pėr njė javė me radhė. Pastaj ata i testuan kėta pacientė pasi kishin qendruar 26 orė pa gjumė. Pacientėt ishin mė mirė kur ishin pa gjumė fare. Ruth Meyler udhėton shumė dhe thotė se studimi ėshtė i saktė. “Kam 36 orė qė jam pa gjumė dhe nuk ėshtė fare problem.” Ka njė arsye pėr kėtė. Profesor Right thotė se pjesa ballore e trurit, si i gjithė trupi nuk do tė zgjohet nga gjumi kur bie alarmi. “Kjo ėshtė pjesa e trurit qė ėshtė e lidhur me aftėsinė pėr tė menduar qartė dhe pėr tė marrė vendime.” Ky zbulim ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr mjekėt dhe punonjėsit e urgjencės, si dhe personelin ushtarak, pra tė gjithė ata njerėz qė duhet tė marrin vendime tė rėndėsishme, nganjėherė tė lidhura me jetėn apo vdekjen, ndėrsa kanė ende inerci gjumi. Kjo ėshtė gjithashtu diēka qė njerėzit qė ngasin makinėn pėr nė punė duhet ta marrin parasysh. Profesor Right thotė se pjesa mė e madhe e aksidenteve ndodhin herėt nė mėngjes kur njerėzit janė rrugės pėr nė punė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dreams.forumotion.com
Albanian

avatar

Numri i postimeve : 43
Age : 32
Registration date : 27/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Mar 14, 2008 6:54 pm

Zbulohet numri prim me i madh

Shkencetaret ne universitetin e Missourit kane identifikuar numrin prim me te madh te njohur deri me sot. Skuadra ne Central Missouri State University, drejtuar nga dekani Steven Boone dhe profesori i matematikes Curtis Cooper, e zbuloi ate ne mes te dhjetorit pasi kishin programuar 700 kompjutera vite me pare. Numri prim eshte nje numer pozitiv qe pjesetohet vetem me veten dhe me 1 -- 2, 3, 5, 7 e keshtu me radhe. Numri qe zbuloi skuadra eshte i gjate 9.1 milion shifra. Ai eshte nje numer prim Mersenne i njohur si M30402457 -- domethene 2 ne fuqi 30,402,457 minus 1. Numrat prim Mersenne jane nje kategori e vecante shprehur si 2 ne fuqi "p" minus 1, ku "p" eshte gjithashtu nje numer prim. "Jemi jashtezakonisht te emocionuar," tha Boone, profesor kimie. "Kemi shume kohe qe po kerkojme nje numer kaq te gjate."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dreams.forumotion.com
Albanian

avatar

Numri i postimeve : 43
Age : 32
Registration date : 27/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Mar 14, 2008 6:54 pm

Gratė qė pinė shumė kola me kafeinė mund tė shtojnė rrezikun e njė goditje nė zemėr

Lajm i mirė pėr gratė qė pinė kafe: ajo nuk e shton rrezikun e tensionit tė lartė tė gjakut, kjo sipas njė studimi tė ri tė Shoqatės Amerikane tė Mjeksisė. Studimi u krye pėr 12 vjet dhe pėrfshiu mė shumė se 150 mijė gra. Mjeku Wolfgang Winkelmayer dhe kolegėt e tij qė kryen studimin prisnin tė zbulonin se kafeina e kafesė do tė krijonte rrezik mė tė lartė pėr tensionin e gjakut. "Pėrkundrazi, kafeja ka efekt parandalues pėr tensionin e lartė tė gjakut." Dr. Winkelmayer dhe personeli i tij zbuluan se edhe gratė qė pinin 6 apo mė shumė filxhan kafe nė ditė nuk janė mė shumė nė rrezik nga tensioni. Por ai thotė se e njėjta gjė nuk mund tė thuhet pėr gratė qė e marrin kafeinėn nga kolat. "Zbuluam se nga pijet e gazuara qė pėrmbajnė kafeinė, kola e rregullt apo dietike ka rreziqe mė tė larta pėr tensionin e gjakut." Kola e regullt e shton rrezikun me 44 pėrqin tek gratė mė tė moshuara dhe 28 pėrqind tek tė rejat. Megjithatė Dr. Winkelmayer thotė se mė shumė studime janė tė nevojshme pėr tė zbuluar shkaqet e kėsaj rritjeje tė rrezikut. "Nuk do tė nxitohesha pėr tė arritur nė njė konkluzion. Duhen studime tė mėtejshme pėr t’i konsoliduar kėto pėrfundime." Por Dr. Winkelmayer thotė se zbulimet pėr kafeinėn e kafes janė tė qarta. Shoqata amerikane e Pijeve publikoi njė deklaratė ku thuhet se faktorė tė tjerė mund tė shkaktojnė tensionin e lartė nė gjak: mėnyra e jetesės, stresi apo kushte tė tjera shėndetėsore dhe se studimet e ardhshme do tė vėrtetojnė sa tė rėndėsishme janė kėto faktorė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dreams.forumotion.com
Albanian

avatar

Numri i postimeve : 43
Age : 32
Registration date : 27/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Mar 14, 2008 6:55 pm

Sa kohė cilėsore kaloni me njėri-tjetrin?

Miliona ēifte britanike po rrezikojnė shėndetin e marrėdhėnies sė tyre duke mos kaluar kohė cilėsore me njėri-tjetrin. Megjithė diskutimet pėr "balancim tė jetės me punėn", njė studim i detajuar i mė shumė se njė mijė personave tė rritur qė punojnė dhe jetojnė sė bashku tregoi se njė nė pesė vetė tashmė ėshtė shumė i zėnė me angazhimet nė punė, saqė ata kalojnė javė tė tėra pa kohė cilėsore me njėri-tjetrin. Studimi i komisionuar nga At Home Society - njė organizėm i ngritur me qėllim inkurajimin e ēifteve tė kalojnė mė shumė kohė bashkė, tregon se mbi 30% e forcės punėtore nė Britani kalojne me shume kohe sesa duhet te pune. Sipas autorit tė studimit, ēiftet qė nuk kanė mundėsi tė kalojnė "kohė cilėsore sė bashku" seriozisht rrezikojnė shėndetin dhe jetėgjatėsinė e marrėdhėnies sė tyre".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dreams.forumotion.com
Albanian

avatar

Numri i postimeve : 43
Age : 32
Registration date : 27/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Mar 14, 2008 6:56 pm

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.
Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
Vetem mushkonjat femra piskojne.
Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.
Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
Fluturat shijojne me ane te kembeve.
Delfinet flene me nje sy hapur.
Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenėt nuk sėmuren.

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,

Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.--------------------------------------------------------------------------------
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dreams.forumotion.com
Albanian

avatar

Numri i postimeve : 43
Age : 32
Registration date : 27/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Mar 14, 2008 6:57 pm

Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)
-----------
Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

-----------------------
Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.
---------------------------
Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.
-------------------------
Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m,
-------------------------
Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.
-------------------------
Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.
-------------------------
Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dreams.forumotion.com
Albanian

avatar

Numri i postimeve : 43
Age : 32
Registration date : 27/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Mar 14, 2008 6:57 pm

Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.
----------------------------------------
Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.
----------------------------------------------
Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.
-----------------------------------
Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.
------------------------------
Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.
----------------------------------------
Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.
----------------------
Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.

----------------------------------
Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.
------------------------------
Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².
-------------------------------------
Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Nė lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.
-----------------------
Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².
----------------------------
Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dreams.forumotion.com
Albanian

avatar

Numri i postimeve : 43
Age : 32
Registration date : 27/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Mar 14, 2008 6:58 pm

Maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.
------------------------------------------
Romani I parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.
---------------------------------
Nė vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 tė krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot ėshtė qyteti mė I madh nė Kosovė, pėrkatėsisht kryeqytet.

---------------------------------------
Piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare.

-------------------------------------
Nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin
1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.
--------------------------------------------
Katund quhen disa fshatėra nė Dalmaci. Gati nė tė gjithė qytetet e Dalmacisė nga njė rruge mban emrin “Rruga Ilire”.
-----------------------------------------------
Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė. Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė, ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
---------------------------------------------
Libri I parė I shruar shqip ėshtė “Meshari” I Gjon Buzukut. Nė parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555. -----------------------------------------
Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dreams.forumotion.com
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Sat Apr 05, 2008 12:16 pm

PAK KOHE ME PARE SHKENCTARET ZBULUAN SE FUQIA E EFEKTIT TE HELMIT TE NJERIU DHE TE KAFSHET NUK VARET VETEM NGA DOZA, POR EDHE NGA ORA KUR JEPET AI. NE INSTITUTIN MJEKESOR TE CIKAGOS JANE BERE EKSPERIMENTE DUKE U DHENE KAFSHEVE DOZA TE MEDHA PREPARATI TE FUQISHEM ANFETAMINE. U VERTETUA SE NE DOZE QE SHKAKTON NE DISA ORE TE DITES VDEKJEN E 78 % TE KAFSHEVE , NE DISA ORE TE TJERA MBYT VETEM 6 %. PERFUNDIME TE NGJASHME U VERTETUAN EDHE NE INSTITUCIONE TE TJERA SHKENCORE , VECANERISHT NE INSTITUTIN PSIKIATRIK , KUR U BENE EKSPERIMENTET EDHE ME HELME E BARNA TE TJERA . EFEKTI SHERUES NDRYSHONTE NE VARESI TE ORES, PO ASHTU EDHE EFEKTI VDEKJEPRURES. CESHTJA, SIC DUKET, QENDRON NE KOEFIDENCEN E EFEKTIT TE PREPARATIT ME CASTIN E VEPRIMTARISE FIZIOLOGJIKE ME TE MADHE OSE ME TE VOGEL TE ORGANIZMIT. MEGJITHATE , EKSPERIMENTET PRITET TE SHTRIHEN NE SHKALLE ME TE GJERE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kuriozitete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Kuriozitete-
Kėrce tek: