PortalliPortalli  ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  ChatChat  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Kush do e fitoj Champions League 2008-2009 ??
Tue Sep 16, 2008 9:17 pm nga ACMILAN

» champions league 2008-2009
Tue Sep 16, 2008 9:05 pm nga ACMILAN

» Si ndiheni ne kto momente!!!
Mon Sep 15, 2008 6:29 pm nga ACMILAN

» Nuk Duroj Dote..
Mon Sep 15, 2008 6:28 pm nga ACMILAN

» Fjali te tjera
Mon Sep 15, 2008 6:27 pm nga ACMILAN

» Pershkruani anetaret e forumit vetem me nje fjale
Mon Sep 15, 2008 6:24 pm nga ACMILAN

» cifti me i bukur i forumit ose chatit
Mon Sep 15, 2008 6:22 pm nga ACMILAN

» Ky Kjo Siper..
Mon Sep 15, 2008 6:21 pm nga ACMILAN

» Si te zesh nje femer ....
Mon Sep 15, 2008 6:20 pm nga ACMILAN

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Free-Time on your social bookmarking website
Feja
Falja e Namazit
Bibla Shqip
Kohet e faljes ne 6 miljon qytete
Shtetet:
Zbavitje Chat
http://widget.mibbit.com/?settings=7ca12664887d4b6e7a0fa6552f9e0de6&server=irc.hapesira.org&zbavitje=%23myChan
Fjalore
Shqip - Shqip
Shqop -Anglisht
Anglisht - Shqip
Shqip - Greqisht
Greqisht - Shqip
Shqip - Italisht
Italisht - Shqip
Fjalor Interneti

Share | 
 

 Te jetosh jashte atdheut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Killerina
Kryetare Bashkie
Kryetare Bashkie
avatar

Numri i postimeve : 1553
Age : 109
Location : everywhere
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Te jetosh jashte atdheut   Thu Mar 27, 2008 5:05 pm

Shumica e forumistave ndodhen jashte atdheut; si ju duket jeta larg vendit tuaj? confused
Flisni per problemet dhe veshtiresite qe keni hasur dhe per jeten qe beni.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.eharrova.com
NjOnA_

avatar

Numri i postimeve : 89
Location : london
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Te jetosh jashte atdheut   Thu Mar 27, 2008 8:55 pm

eh amon jasht adheut vec strese ka ..sje i kenaqur asnje her
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
miri_tironciNumri i postimeve : 106
Registration date : 14/03/2008

MesazhTitulli: Re: Te jetosh jashte atdheut   Thu Mar 27, 2008 9:13 pm

PO KUR SJENI TE KENAQME ASIHER , PSE RRINI ANEJ JU ECNI MER KNEJ NE GJIRIN MEME Sad Sad Sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Killerina
Kryetare Bashkie
Kryetare Bashkie
avatar

Numri i postimeve : 1553
Age : 109
Location : everywhere
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Re: Te jetosh jashte atdheut   Fri Mar 28, 2008 1:01 am

miri_tironci shkruajti:
PO KUR SJENI TE KENAQME ASIHER , PSE RRINI ANEJ JU ECNI MER KNEJ NE GJIRIN MEME Sad Sad Sad

miri mir e ke ti se s'eshte e lehte te jetosh larg familjes dhe te menaxhosh jeten vetem por kemi ardhur ketej per te kerkuar nje jete me te mire. Ketej jetohet mire por dhe veshtiresite jane shume te medha e thuajse te paperballueshme. Se di per te tjeret por per mua eshte shume e veshtire jeta qe po bej ketej dhe shpesh here them te kthehem e te le gjithcka kam ndertuar ketu por kur mendoj ate c'ka me ofron vendi im stepem dhe mundohem te eci perpara.
Kur isha ne Shqiperi e shikoja ndryshe jeten dhe menyren e jeteses ketej, me dukej nje bace me lule por tani qe po e jetoj them me plot bindjen qe eshte krejt ndryshe, eshte nje gjysem ferr. Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.eharrova.com
GLOOR
Kryetar Parlamenti
Kryetar Parlamenti
avatar

Numri i postimeve : 710
Age : 33
Location : Loading..Lovin You..
Registration date : 27/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te jetosh jashte atdheut   Fri Mar 28, 2008 1:09 am

I ke Pershkruar Gjerat Tamem Ashti Sic Jane ne te Vertete...

_________________
Broken Heart Can Stille Survive Whith a Touch of Your Grace..
Zucchero-Cosi Celeste <3You
Rovena Dilo - Dorezohem <3You
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te jetosh jashte atdheut   Fri Mar 28, 2008 1:54 pm

UNE SKAM JETUAR NDONJEHERE JASHTE SHTETIT DHE AS NUK DUA TE JETOJ .THEM SE KILLER KA SHUME TE DREJTE EDHE PSE NUK E KAM PROVUAR . KA SHUME PROBLEME QE NUK I ZGJIDH DOT NE VENDIN TEND DHE JO ME NE VEND TJETER. I PERSHENDES TE GJITHE FORUMISTAT QE JETOJNE JASHTE SHTETIT. puthje puthje puthje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Desperado

avatar

Numri i postimeve : 40
Age : 38
Location : K.S.A
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Te jetosh jashte atdheut   Sun Mar 30, 2008 10:03 pm

Un per veten time skam ankesa kom dy vjet qe ndodhem jashte venit tim por jam i kenaqur vallah se me ato qe ndodhin andej nga zona tone aha duhet te kishim vdek me kohe Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.forumotion.com
ZHAKLINA
Kryetare Komune
Kryetare Komune
avatar

Numri i postimeve : 1276
Location : hehhehhhe... aty ku s'duhet te jem :D
Registration date : 01/03/2008

MesazhTitulli: Re: Te jetosh jashte atdheut   Fri Apr 04, 2008 11:40 pm

Une bej pjese ne grupin e atyre qe jetojne jashte,kam 6 vjet qe jetoi ne itali dhe pak a shume te gjithe them se e mendojme sikurse kish shkrujatur killer pak me siper. Nga njera ane une per vete eshte gjynah te ankohem sepse kur kam ardh ne fillim kam pase mbeshtetjen e familjareve , nuk eshte se kam fillur cdo gje nga a-ja porse malli per vendin tende per shoket dhe shoqet nuk ta heq njeri.Mbaj mend ne fillim me dukej gjithcka e trishte, gjithcka e ftohte thoja me vete o zot ku kam perfunduar pastaj normal se me kalimin e kohes cdo kush ambientohet me vendin dhe kupton qe edhe jetesa eshte me e mire se sa andej.Punoni shume ketej e beni pare edhe shkoni ti investoni ne vendin tuaj Laughing Laughing Laughing JU UROJ FAT GJITHE EMIGRANTEVE Smile Smile

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te jetosh jashte atdheut   Tue Apr 15, 2008 2:11 pm

ZHAKU TI KE TE DREJTE SEPSE SIC E THE VETE KE PAS NDIHMEN E PRINDERVE TE TU, DHE TE ESHTE DASHUR TE NDESHESH VETEM ME MALLIN PER NJERZIT DHE PER GJERAT SHUME TE DASHURA PER TY. UN BISEDOJ SHPESH ME DISA NJERZIT E MI NE ANGLI DHE NUK E TREGOJNE KAQ TE THJESHTE EDHE PSE KANE VITE ATJE.
ESHTE SHUME E VERTETE QE KETU ESHTE BERE POTHUAJSE E PAMUNDUR JETESA POR TE PAKTEN JE NE VENDIN TEND DHE NUK TE DISKRIMINON NJERI AS NE PUNE AS NE SHKOLLE PO TE JESH I ZOTI KURSE ANDEJ JE E DETYRUAR TE DUROSH.
NDERSA PER ATA QE JANE STABILIZUAR ME FAMILJET E TYRE ANDEJ THEM SE JANE NJEREZ ME FAT TE CILET KANE LINDUR PER TE JETUAR MIRE. GJITHESESI JU UROJ FAT TE GJITHEVE.
puthje puthje puthje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
enya

avatar

Numri i postimeve : 12
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Te jetosh jashte atdheut   Tue May 06, 2008 12:11 am

Edhe per disa dite dhe me behen 17 vjet qe jam larg memedheut keshtu qe mund ta kuptoni shume mire qe ketu ku jam ndihem si ne shtepine time, aq me teper qe me shume vite te jetes sime i kam ketu se sa ne Shqiperi.

Jeta ketu, dmth jashte vendit, eshte e veshtire, nuk e mohoj, sidomos ne fillim, sepse te duket sikur ke humbur ēdo gje te vlefshme te jetes tende, dhe sigurisht qe te mungojne edhe shoqeria, familja etj etj qofte edhe rruget e lagjia ku je rritur.
Por nese marr rastin tim (sigurisht qe e kuptoj qe skane patur te gjithe "shancin" tim)perveē viteve te para te adaptimit nuk kam vuajtur nga mergimi e aq me teper nga diskriminimi i vendalinjeve ndaj meje. Mbase kam fatin te jem ne nje shtet ku ska shume popullate shqiptare dhe natyrisht sa me pak te kete aq me pak diskriminim ka, por deri me sot s'kam hasur ndonje diskriminim, pra s'mund te them qe ndihem keq nga diskriminimi. Ne shkolle e me vone ne pune origjina ime s'me ka krijuar as edhe te paktin problem, pra serisht se kam ndier veten keq ket. Po e njejta gje edhe ne shoqeri. Sigurisht qe ka njerez te manget dhe qe kur marrin vesh qe je e huaj te shprehin injorancen e tyre ndaj te huajve ose me mire te them ndaj te panjohures, por prototipa te tille ka me grushta edhe ne Shqiperi keshtu qe nuk me duket se jam ne vend te huaj nga kjo pikepamje.
Ne fillim me mungonin shume shoqeria dhe familja (kushurinjte etj etj) por me kalimin e kohes njerezit marrin drejtime te ndryshme e kane pikepamje te ndryshme e keshtu qe nuk pelqehen me si me pare, pra largimi eshte ne njefare menyre i paevitueshem mgjthse i dhimbshem.

Pra po te bej analizen e jetes sime ketu nuk shoh vuajtje te shkaktuar nga mergimi apo veshtiresi perballe jetes te ketushme, por eshte edhe se sa deshire ke te adaptohesh ne vendin ne te cilin mberrin dhe se si i sheh te tjeret.

Eshte e vertete qe Shqiptaret perballohen me diskriminimin ne disa shtete si psh Greqia apo Italia dhe qe duhet te jete situata teper e dhimbshme per te jetuar por sado mund te jete nje pjese e mire e emigranteve nuk besoj se jane shumica qe vuajne kaq shume ne mergim, por mbase e kam gabim!
Nuk e di se si do te kishte qene jeta ime po te kisha qendruar ne Shqiperi, mbase me e mire mbase me e keqe, por kete s'do mund ta di asnjehere. Tashme eshte e pakonceptueshme por jo e pabeshme per mua te rikthehem ne memedhe e te adaptohem me mentalitetin aktual shqiptar, e di qe do te ishte teper e veshtire per mua si situate, por jo e parritshme.

Jeta jashte shtetit nuk ka qene ndonjehere e ska per te qene ndonjehere fushe me lule siē e mendojne shume veta qe enderrojne te emigrojne, por a eshte me e lehte jeta aktuale ne Shqiperi? Kete sjam e sigurt aq me teper po te mendosh kete gje per shumicen e popullit dmth jo shtresen qe arrin te mbaje nje nivel jetese relativisht normal ne Shqiperi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rexhina

avatar

Numri i postimeve : 594
Registration date : 23/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te jetosh jashte atdheut   Tue May 06, 2008 7:31 pm

enya ne rradhe te pare te komplimentoj qe di te shkruash kaq mire ne shqip me kaq shume kohe qe ke jashte shqiperise.
Ne fakt jam shume dakort me ty qe jetesa jashte eshte shume e mire por vetem per emigrantet qe kane kohe andej,qe kane nje shpi te pershtatshme,kane nje pune,dhe bejne nje jete normale,por per ata qe si kane keto sbesoj se bejne jete.une se kam provuar asnjehere migrimin sepse nuk me eshte dashur ta bej,por te them te drejten e kam edhe shume frike kete gje.
Sa per jeten ketu te siguroj une qe edhe per ata qe kane disi ekonomi te mire,nuk kane jete te mire sepse ketu nuk ka kushte.Ghithesesi te gjithe si ju andej,edhe ne ketej perpiqemi te jetojme mire sepse ne fund te fundit nje jete kemi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Shef Krimesh
Shef Krimesh
avatar

Numri i postimeve : 769
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te jetosh jashte atdheut   Mon May 12, 2008 7:49 pm

Nuk di te flas per jeten jasht vendit tim, skam qen na nje her emigrant, po kap disa nga problemet e jeteses ne shqiperi duke vazhduar qe nga papunesia, e para punes nqs do te kesh nje pun te mir ne radh te par duhet te sigurosh nje mik te mir nqs ste mungon deshira per pun do punosh ne nje rrog 150 mij lek max me kete rrog me thoni cfar te bej te pi nje kafe me shoqerin apo te ndihmoj familjen ndihm i thencin se vetem dritat paguhen, do te fillosh nje pun me 300 mij lek pallate ka plot hip ne skel bej dicka ka shum qe e bejn puna seshte turp, turp eshte te kesh pronar te till qe nqs te ndodh ndonje aksident ne pun ne radh te par te mallkon pse re se i prishe pun se do paguaj ndonje sigurim pastaj do te pyesi sesi je nese ndjen dhimbje apo jo.
Ndersa sa per jetesen po mar jeten time shembull : gjithcka monotone si shum gjera ne shqiperi shkoj ne shkoll pas shkolles pun pas punes vjen ora 12 e nates kam nevoj per pak gjum dhe jam 20 vjec te dua te dal do me duhet ta bej jet nate me nje pun te till qe max ne bare naten mund te mar nje gje qe si them dot emrin e jo me ta pi.
Ndersa mendimi per nje jet jasht vendit nuk eshte me i mir po kur un nderkoh ne fundjave punoj 12 or aty mund te di cfar fytyrash kan njerzit qe un i quaj shoqeri me nje fjal e pi nje kafe, mund te degjoj nje ze femre teksa me refuzon apo pranon per te kercyer ne nje pub, dhe nqs mua nje dit me lind deshira te shkoj te kaloj 3 or te mira ne nje pub ne tr me mir te llogaris qe pas pub te shkoj ne shkoll pasi per tu kthyer ne shpi te ve nje sy gjum as behet fjale , jo se me mungon deshira per gjum po autobuzat deri ne 10-30 eshte i fundit, te mendosh qe skemi as autobuza dhe ne te flasim per te ber jet....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://free-time.goodbb.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Te jetosh jashte atdheut   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Te jetosh jashte atdheut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Trupi dhe shendeti | Shkenca :: Psikologji | Sociologji | Filozofi-
Kėrce tek: